Kaziměř - židovská čtvrť Krakova
Synagoga
Kdo z vás viděl film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, ten by si při procházce čtvrtí Kaziměř v polském Krakově možná řekl: Ano, tady to znám. To jsou ty domy, to je ta ulice. Bývalé krakovské židovské město před osmi lety posloužilo držiteli několika Oscarů k natáčení davových scén pro jeho film.
Židovská synagoga
Kaziměř je světovým unikátem. Je jedinou dochovanou židovskou čtvrtí s náměstíčkem, uličkami, hřbitovy a synagogami. Je uceleným architektonickým souborem, i když po léta zanedbávaným a teprve pozvolna se vracejícím k životu. Ten už ale v jeho uličkách nikdy nebude proudit jako dřív. Před válkou žilo v Krakově 68 tisíc Židů. Tvořili plnou jednu čtvrtinu jeho obyvatel. Zdaleka ne všichni bydleli v Kaziměři, ale tato čtvrť byla jednoduše řečeno jejich. Po skončení války se jich do Krakova vrátilo už jen šest tisíc. Dnes má krakovská židovská náboženská obec už jen asi 170 členů.
V době reálného polského socialismu Kaziměř pustl. Domy, které nebyly zničené za války, se postupně rozpadaly. Kaziměř po setmění byl spíše místem, kterému bylo lepší se vyhnout. Zlom přišel po pádu komunismu, kdy skupina nadšenců začala v Krakově pořádat Festival židovské kultury. Svět se ale o Kaziměři dozvěděl hlavně díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.
Tak vypadala dříve Široká ulice
"Spielberg tady na náměstí točil celkem tři týdny, protože právě tady se natáčely veškeré hromadné scény, které se ve filmu odehrávají na shromaždišti bývalého krakovského ghetta," vzpomíná majitel židovského knihkupectví v ulici Široká pan Zdzislaw Les. Ulice, kde stojí jeho krámek, odpovídá svému jménu. Je to spíš krátký bulvár - skoro náměstí se dvěma synagogami na jednom konci a hřbitovem a synagogou na konci druhém. Dnes tu je několik restaurací nabízejících speciality židovské kuchyně za vskutku nekřesťanské ceny, kavárna, muzeum, policejní služebna a několik obchůdků se suvenýry. V době natáčení Schindlerova seznamu tu byla jen jedna kavárna a knihkupectví pana Zdzislawa.
"Ten film už je starý osm let a stále je živý. Každý den naši průvodci procházejí s turisty trasu po stopách Schindlerova seznamu," říká pan Zdzislaw. Přijíždějí i skupiny věřících, aby se podívaly na místa, kde žili jejich předkové. Na ně pamatoval americký podnikatel Allain Haberberg, který na místě tří zcela zdevastovaných domů postavil hotel Eden, ve kterém nechybí nezbytnosti pro život ortodoxních věřících včetně rituální lázně "mikve".
Čtvrť Kaziměř je vzdálená jen 15 minut chůze od hlavního krakovského náměstí. Přesto ji ale dosud většina návštěvníků města opomíjí. "Je to psychologicky daleko, protože Kaziměř byl tolik desítek let zapomenutým koutkem města," říká ředitel Centra židovské kultury v Krakově Joachim Russek. "Krakovský Rynek Glówny je výstavní síní města - tam jsou všechny hlavní památky. Proto si mnoho turistů řekne: Co bych tam, kdesi v Kaziměři, vlastně hledal?"
Dejte na mou radu, a až někdy budete v Krakově, vydejte se patnáct minut pěšky z centra do Kaziměře. Najdete tu jiný Krakov, který však k tomuto městu neodmyslitelně patří už přes pět set let.