Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Hochkar 2011

A toto je odkaz na video z Hochkaru na mém YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=UhCQTBkfGLc
Kopie - P1040075.JPG
Kopie - P1040282.JPG
Kopie - P1040285.JPG
P1040075a.jpg
P1040083.JPG
P1040085.JPG
P1040088.JPG
P1040092.JPG
P1040095.JPG
P1040099.JPG
P1040100.JPG
P1040102.JPG
P1040103.JPG
P1040104.JPG
P1040107.JPG
P1040108.JPG
P1040114.JPG
P1040116a.jpg
P1040118a.jpg
P1040120a.jpg

V Alpách lyžař najezdí třikrát víc než na domácích sjezdovkáchDobrý lyžař sjede na českých nebo moravských sjezdovkách okolo dvaceti kilometrů za den. Ve velkých alpských a dolomitských střediscích dvojnásobek až trojnásobek. Tomu ovšem odpovídají ceny. Zatímco v největších tuzemských střediscích se platí za denní permanentku mezi třemi až pěti stokorunami, v zahraničí od pěti set do dvanácti set korun.

Cenový rozdíl ve prospěch tuzemských středisek je však jen zdánlivý. Pokud se totiž ceny permanentek přepočítají na proježděné kilometry, rázem se ceny lyžování srovnají. Kilometr sjezdu přijde přibližně na dvacet korun, ať už středisko leží v Alpách nebo českých či moravských horách. V Česku na rozdíl od zahraničí však platí, že čím je středisko menší, tím je levnější i jeden kilometr jízdy. Například v Javorníkách na Kohútce nebo ve Studenově v Krkonoších tak cena klesá až na osm korun za kilometr.
Vyplynulo to z testu velkých lyžařských středisek. Zpravodajové MF DNES při něm lyžovali v sedmi tuzemských a dvanácti zahraničních velkých střediscích. Koncem února najezdili přes tisíc kilometrů.


KRKONOŠE SE VYROVNAJÍ MALÝM ALPSKÝM STŘEDISKŮM
Komu stačí ke spokojenosti dvě sjezdovky a jedna lanovka, ten si za stejné peníze může vybrat mezi velkými krkonošskými středisky, jako je například Špindlerův Mlýn, a malými rakouskými areály nedaleko českých hranic, jako je Harmanschlag. Za podobnou cenu permanentky přes čtyři sta korun se dá za den najezdit okolo dvaceti kilometrů. I podmínky na sjezdovkách jsou srovnatelné, protože vedou převážně v pásmu lesa.
Velké fronty a pomalé vleky jsou hlavním důvodem, proč mnozí čeští lyžaři vyrážejí raději do alpského podhůří na menší kopce, než jsou Krkonoše, kde však mají jistotu, že dovolenou nestráví v tlačenicích.
Kdo chce však zažít to, čemu se říká lyžařské safari, musí do vysokých francouzských nebo rakouských Alp. Díky rychlým lanovkám může lyžař za den projet několik údolí a překonat celé horské masivy. Za denní lístek na takové lyžování ovšem zaplatí zájemce více než tisíc korun.
"Není nic neobvyklého, když najezdím šedesát až sedmdesát kilometrů za den," říká Luboš Taraba z Prahy o Savojských Alpách.
V italských Dolomitech jsou často pospojovaná horská střediska okolo jedné hory a takovým atrakcím se říká kolotoče. "Nejslavnější pětačtyřicetikilometrový okruh Sella Ronda se dá zvládnout do dvou hodin odpoledne," vzpomíná na své loňské zážitky česká lyžařka Dagmar Fryčová.


Jak se liší lyžování v Alpách a Dolomitech?

Rakouské Alpy - pro všechny:
Do Rakouska to mají Češi nejblíže. Cesta autem trvá jen pár hodin. Dá se tam tedy jezdit i na jeden den. Rakouské hory mají většinou dost přírodního sněhu, a tak se umělé zasněžování používá jen na vydřená místa na sjezdovkách. Dá se jezdit i mimo vyznačené tratě. Pro snowboardisty je Rakousko zemí zaslíbenou, protože v téměř každém středisku je velký snowboardový park i místa, kde se dá jezdit v neupraveném terénu. Běžecké lyžování se provozuje výhradně v údolích na závodních trasách. Turistika na běžkách je zde exotickou zábavou.
V lepších střediscích se většinou lyžuje nad úrovní lesa a lanovky jezdí obvykle nejvýše do tří tisíc metrů nad mořem. Ubytování je v městečkách pod horami, a tak je nutno k lanovkám přijít pěšky nebo přijet skibusem.
Informační kancelář: Österreich Werbung, Krakovská 7, Praha 1, 02/22211282
Internet: http://austria-tourism.at


Savojské Alpy - hlavně pro dobré lyžaře:
Cesta do Francie autem nebo autobusem trvá dlouhých dvacet hodin. Za to se však návštěvník dostane do lyžařského ráje. Nejsou zde výjimečné lanovky, které ho vytáhnou do čtyřtisícové výšky. Jezdí se po širokých pláních vysoko nad lesem. Umělý sníh téměř nepřichází v úvahu. Užijí si zde milovníci jízdy v prašanu na lyžích i na snowboardu. Ve velkých výškách se ovšem často mění počasí, a tak musí být lyžař připraven na všechno. Běžkaři ve Francii téměř neexistují.
Většinou se bydlí v panelácích s miniaturními místnostmi přímo na sjezdovkách. Opěvovaná výhoda, že před ubytovnou stačí nazout lyže a jet, má však i svůj rub. V údolí i na vrcholech se křižují desítky drátů a lan, panelové aglomerace připomínají města v severních Čechách a lyžař se občas nemůže zbavit dojmu, že se dostal do průmyslové mašinerie.
Informační kancelář: Ski in France, náměstí Hrdinů 16, Praha 4, 02/61218737
Internet: www.skifrance.fr


Dolomity - pro rekreační lyžování:
Italské hory nejsou daleko, protože autem se tam z Čech jede šest až osm hodin. Ve scenerii žlutých a růžových skalních štítů si zde užijí hlavně začátečníci a rekreační lyžaři. Lanovky jezdí do necelých dvou a půl tisíce metrů nad mořem a naprostá většina sjezdovek je lehká. O Itálii se mezi českými lyžaři říká, že jsou zde nejlépe upravované sjezdovky z celé Evropy. Je zde velmi málo snowboardistů. Italské Dolomity však jsou zemí zaslíbenou pro závodní i rekreační běžkaře. Jejich tratě vedou nejen v údolích, ale do sedel mezi skalní velikány. Většina cest je ukrytá v lese.
Díky své poloze jižně od hlavního hřebene Alp mají Dolomity většinou slunečné počasí. Z toho ovšem vyplývá, že se často jezdí na umělém sněhu. Jednotlivá střediska nejsou propojená lanovkami, a tak je potřeba počítat s dopravou pomocí skibusu. Bydlí se totiž v obcích hluboko v horských údolích.
Informační kancelář: Trentino, Trojská 13a, Praha 8, 02/90058244
Internet: www.dolomitisuperski.com


Zkušební lyžaři jezdili tři dny
Kolik kilometrů se dá najezdit na sjezdovkách za jeden den, vyzkoušeli zpravodajové MF DNES během posledních dvou týdnů v únoru, kdy byla ve všech tuzemských i zahraničních střediscích hlavní sezona. Naježděná vzdálenost odpovídala dobrému rekreačnímu lyžaři. Každý ze zkušebních jezdců si šel koupit permanentku na začátku provozní doby vleků. Nejprve sjel všechny sjezdovky ve středisku a potom již jezdil jen podle své chuti. Kromě hodinové přestávky na oběd jezdil až do konce provozu vleků. V Česku byla jednotlivá střediska testována jeden všední a dva víkendové dny. Zahraniční střediska pouze jednou, protože rozdíl mezi volnými a pracovními dny není v Alpách příliš výrazný.
Permanentky zaplatila redakce MF DNES ze svého rozpočtu. Náklady na test tak dosáhly deseti tisíc korun. Spolupracovali na něm zpravodajové MF DNES: Vladimír Bílek, Jan Červenka, Jiří Hrdina, Lukáš Kučera, Petr Orság, Petr Vavrouška, Hana Večerková.

 


UJETÁ DENNÍ VZDÁLENOST VE VYBRANÝCH STŘEDISCÍCH

Lyžařské středisko

Ujetá vzdálenost (km)

Cena jízdenky (Kč/den)

Cena za kilometr jízdy (Kč)

Čechy

ŠPINDLERŮV MLÝN (Krkonoše)

23

450

20

STUDENOV/ROKYTNICE n.J. (Krkonoše)

27

220

8

ŠPIČÁK (Jizerské hory)

19

280

15

NEKLID/BOŽÍ DAR (Krušné hory)

21

190

9

ZADOV (Šumava)

14

280

20

Morava

ČERVENOHORSKÉ SEDLO (Jeseníky)

15

300

20

KOHÚTKA (Javorníky)

21

160

8

Itálie

KRONPLATZ (Dolomity)

45

925

21

PLOSE (Dolomity)

70

630

9

GITSCHBERG (Dolomity)

64

490

8

SELLA RONDA (Dolomity)

65

1000

15

PAGANELLA (Brenta)

48

925

19

Rakousko

HOCHKAR (Alpy)

25

820

33

KAPRUN/ZELL a.S. (Alpy)

42

1160

28

HARMANSCHLAG (Předalpí)

18

480

27

Francie

VAL D ISERE (Savojské Alpy)

70

1280

18

LA PLAGNE (Savojské Alpy)

65

1270

20

TIGNES (Savojské Alpy)

70

1090

16

LA NORMA (Savojské Alpy)

45

640

14

Poznámka: Ujetá vzdálenost je orientační, cena jízdenky v cizině je přepočítána na koruny
PRAMEN: TEST DNES
JAKUB TUREK

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/v-alpach-lyzar-najezdi-trikrat-vic-nez-na-domacich-sjezdovkach-pbf-/test.aspx?c=990323_203922_test_pch

10 nejlepších lyžařských středisek kousek za hranicemiČím dál víc lyžařů se vydává na zahraniční sjezdovky pouze na víkend. Vytipovali jsme proto nejlepší střediska v dostupné vzdálenosti z českých a moravských měst. Zalyžovat si s námi můžete třeba na rakouském Hochfichtu, německém Velkém Javoru či slovenské Velké Rači.
Německý lyžařský areál Fichtelberg
Německý lyžařský areál Fichtelberg | foto: Profimedia.cz
galerie Německý lyžařský areál Fichtelberg Rakouský lyžařský areál Hochficht Slovenský lyžařský areál Vrátná Německý lyžařský areál Velký Javor Rakouský lyžařský areál Kasberg Rakouský lyžařský areál Hinterstoder Rakouský lyžařský areál Hochkar Rakouský lyžařský areál Semmering Slovenský lyžařský areál Veľká Rača

 

 

Fichtelberg/Oberwiesenthal, Německo

Největší středisko v bývalém východním Německu. Nabízí slušné lyžování, téměř srovnatelné se Špindlem. Mají tu přes 20 km sjezdovek, hlavně červených, a 8 vleků včetně kabinové lanovky s hodinovou kapacitou 5 000 lyžařů. Lyžuje se tady ve výškách 1 210 – 900 m n. m.

Málokdo u nás ví, že Oberwiesenthal je vůbec nejvyšším městem Německa. Jsou zde i skokanské můstky a dobré podmínky pro běžkování.

Z českých měst je sem nejblíž z Plzně, Ústí nad Labem a z Prahy. Středisku ale významně konkurují i domácí Klínovec a Bouřňák.

 

Velký Javor, Německo

Oblíbené zimní centrum mezi českými lyžaři. Mají tu sice jen 10 km tratí, zato velmi pěkných a se slušným převýšením, lyžuje se tu od 1 450 m n. m. do 1 050 m n. m. Lanovky jsou tu perfektní, kromě šestimístné kabinky i dvě šestisedačky a tři vleky. Večerní lyžování je možné ve středu a v pátek. Celodenní skipas stojí 27 eur, pro děti 21 eur.

Z českých měst jsou odtud nejblíže Plzeň a České Budějovice. Velkému Javoru nejvíc konkuruje domácí šumavský Špičák.


Německý lyžařský areál Velký Javor

Německý lyžařský areál Velký Javor

 

 

Hochficht, Rakousko

Jedno z největších a nejlepších nealpských středisek v Německu a Rakousku. Má 20 km tratí, čtyři modré, dvě červené a dvě černé. A téměř závratné převýšení od 1 300 m n. m. do 642 metrů. Přepravní zařízení tvoří tři čtyřsedačky a pět vleků.

Nejlepší sjezdovkou je Standardabfahrt. Je dva kilometry dlouhá, náročná, jezdil se na ní i Evropský pohár FIS. Vede z vrcholu Hochfichtu až k dolní stanici sedačky Hochfichtbahn a má výškový rozdíl 404 m. Nejprudší je pak Zwieselbergabfahrt. Nejdelší sjezdovka (modrá) se jmenuje Stierwiesenabfahrt. Měří 3,4 km a v dolní části se rozděluje na modrou a červenou větev, které obě vedou k sedačce. Vedle nástupní stanice sedačky je dětský park Kinderland.

Údolím navíc vede na 80 kilometrů běžeckých stop.

Ceny denních skipasů: dospělí 32 eur, děti 19 eur, dvoudenní 57/33.

Z Hochfichtu je to nejblíž do Českých Budějovic. Konkuruje mu domácí Lipno. Existují ovšem ambiciózní plány na propojení s českou stranou.


Rakouský lyžařský areál Hochficht

Rakouský lyžařský areál Hochficht

 

 

Sternstein, Rakousko

Malé rakouské středisko s příjemnou rodinnou atmosférou má tu výhodu, že je velmi blízko hranic. Z Vyššího Brodu je to sem skutečně jen pár minut. Mají tu čtyři pěkné sjezdovky  od 800 do 1 400 metrů a nahoru na vrchol lyžaře vyveze kabinka kombinovaná s šestisedačkou. Dole je pak na 25 km běžeckých tratí.

Jednodenní skipas pro dospělé stojí 23 eur, pro děti 13 eur. Skipasy je možné zakoupit se slevou a za české koruny na Lipensku ve Frymburku.

Z velkých českých měst jsou nejblíže České Budějovice. Středisku konkuruje nejvíc domácí Lipno, ale znalci radí kombinovat ježdění v obou místech.


Rakousko, Sternstein. Kombinovaná kabinka s šestisedačkou

Rakousko, Sternstein. Kombinovaná kabinka s šestisedačkou

 

 

Kasberg, Rakousko

Kasberg je už relativně dál od hranic, přesto třeba z Českých Budějovic to vůbec není daleko. Má 40 km sjezdovek hlavně modrých a červených a lyžuje se tu od 1 600 do 620 m n. m. Přepravu lyžařů zajišťují dvě kabinky, čtyřsedačka a devět vleků.

Celkem 110 sněžných děl pokryje umělým zasněžováním 80 procent sjezdovek.
Skipas pro dospělé stojí 32,50 eur, pro děti 18 eur.

Nejbližším českým velkým městem jsou České Budějovice.
V Česku nemá přímou konkurenci.

Rakouský lyžařský areál Kasberg

Rakouský lyžařský areál Kasberg

 

 

Hinterstoder, Rakousko

Hinterstoder je už také relativně daleko od hranic, ale zařadili jsme ho do našeho výběru, protože cesta z jižních Čech sem netrvá dlouho.
Je ještě lepší než Kasberg a mezi Čechy hodně oblíbený. Leží totiž o poznání výš, lyžuje se tu až do 2 000 m n. m. Nabízí 40 km sjezdovek hlavně střední obtížnosti. Lyžařům slouží jedna kabinka, dvě sedačky a devět vleků. Zasněžovací systém pokrývá 90 procent tratí.

Jednodenní jízdenka stojí dospělé 36, děti 20 eur (dvoudenní 66/36).

Nejblíže je sem opět z Českých Budějovic, ale příliš daleko to není ani z Brna. V Česku nemá přímou konkurenci.

Rakouský lyžařský areál Hinterstoder

Rakouský lyžařský areál Hinterstoder

 

 

Hochkar, Rakousko

Největší dolnorakouské středisko s 18 km sjezdovek, kde se jezdí ze třech vrcholků (Hochkar, Häsing a Leckerplan) od 1 800 m n. m. do 1 480 m. Celková kapacita lanovek je 16 000 lyžařů za hodinu.

Výhodou střediska bývají díky severní orientaci relativně dobré sněhové podmínky, dvě třetiny tratí pak mohou být uměle zasněžovány.

Denní skipas je za 32 eur pro dospělé a za 16 eur pro děti.

Nejblíže je sem opět z Českých Budějovic, z Brna je to pak 290 km. Ani Hochkaru přímo nekonkuruje žádné středisko v Čechách.

Rakouský lyžařský areál Hochkar

Rakouský lyžařský areál Hochkar

 

 

Semmering, Rakousko

Semmering leží až za Vídní, ale v našem výběru je proto, že sem mají blízko především z jižní Moravy. Má 14 km sjezdovek, z nichž nejdelší měří 3 500 metrů. Lyžařům slouží jedna kabinová lanovka, sedačka a vlek. Přepravní kapacita je skoro 7 000 lidí za hodinu.

Mají tady i 3,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu. Na vrcholu Hirschenkogel stojí 30 metrů vysoká rozhledna, odkud jsou za dobrého počasí vidět i Alpy. Každý rok se tu také pořádají závody světového poháru.

Celodenní skipas pro dospělé stojí 32,50 eur, 17 eur pro děti.

Z Brna je to sem 230 km. Středisko u nás nemá přímou konkurenci.

Rakouský lyžařský areál Semmering

Rakouský lyžařský areál Semmering

 

 

Velka Rača, Slovensko

Nejbližší větší zahraniční středisko od Ostravy, Opavy a Frýdku-Místku. Lyžař tu najde zhruba devět sjezdovek v délkách od 900 m do 3 500 m, dohromady na 14 km sjezdovek. Jezdí se tu od 1 048 m n. m. do 639 metrů. Sjezdařům slouží jedna šestisedačka kombinovaná s osmikabinkou, dvě čtyřsedačky, plus další tři vleky.

Když jsou dobré sněhové podmínky a nejsou tu davy lidí, je to velmi pěkné lyžování s relativně průměrnými službami. Tvrdou konkurencí tomuto středisku je však zejména javornická Kohútka a také beskydská a jesenická zimní centra.

Za denní skipas zaplatí dospělý 22 eur, dítě 15,50 eur.

Slovenský lyžařský areál Veľká Rača

Slovenský lyžařský areál Veľká Rača

 

 

Vrátná, Slovensko

Vrátná patří, pokud panují perfektní sněhové podmníky, k nejlepším zimním centrům na Slovensku, kde jsou i možnosti pro freeride. Lyžuje se tu na 17 km tratí od 1 709 m n. m. do 600 metrů ve třech navzájem nepropojených lokalitách: Paseky/Poludňový grúň, Prílsop a Chleb. Nejdelší sjezdovka Turistická vede z Chlebu, měří 3 100 metrů a má skvělé převýšení téměř 800 metrů.

Lyžařům v oblasti slouží osmimístná kabinka na Chleb, jedna čtyřsedačka a dalších 13 menších vleků. Maximální hodinová přepravní kapacita je 11 500 lyžařů.

Častým problémem tu ovšem bývají komplikované sněhové podmínky, takže třeba letos nejezdí ve Vrátné zdaleka všechny vleky. Uměle tu mohou zasněžovat jen asi polovinu tratí.

Do Vrátné mají opět nejblíž z Ostravy, Frýdku-Místku a také ze Zlína. Stejně jako Velké Rači jí však konkurují zimní střediska Kohútka v Javorníkách a další centra v Beskydech a Jeseníkách.

Jednodenní skipas stojí 22 eur pro dospělého a 15 pro dítě.

Vrátna

Vrátna

Vaše středisko za humny

Máte oblíbené středisko kousek za hranicemi? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Dana Emingerová Petr Pravda iDNES.cz
Děti se těší na léto!
Lék Panthenol spray pokožku dětí uklidní. Čtěte příbalový leták
Daňové ráje - Seychely, USA
Panama, BVI, Kypr - založení firmy od USD 990, v dalších letech od USD 790.
Ubytování Slovensko APLEND
Vysoké tatry, nízké tatry, Donovaly, malá fatra, hotel, penziony, chalupy.
Velikonoční svátky ve Wellness
Velikonoční rodinné dny: jedno dítě na na pokoji rodičů zdarma.
Pracujte doma
Práce pře internet. Snadné podnikání. Kvalitní podpůrný systém, VPČ nebo HPČ.

Hlavní zprávy

Místo letecké nehody v Jaroslavli (8. září 2011) Tragédii mohlo způsobit špatné palivo, z Volhy vylovili černou skříňku

vydáno 8.9.2011 v 7:12,  aktualizováno 11:09

Leteckou nehodu v ruské Jaroslavli, při které zahynul kompletní tým zdejšího hokejového mužstva včetně tří Čechů, mohlo způsobit nevhodné palivo. Spekuluje... celý článek

Teploty v neděli zamíří až k 28 stupňům. Deštivé dny vystřídá slunný letní víkend. A pak se zase hodně ochladí

vydáno 8.9.2011 v 7:48

O víkendu můžeme deštníky vyměnit za sluneční brýle. Zatímco do pátku bude obloha zatažená a zem skrápěná deštěm nebo přeháňkami, o víkendu se objeví slunce.... celý článek

Fyzioterapeutka Ivona Znášiková Jak vyzrát na ploché nohy i bolesti zad? Ptejte se fyzioterapeutky

vydáno 8.9.2011 v 2:00,  aktualizováno 11:56

Nedostatek pohybu způsobuje to, že se často už u malých dětí setkáváme se špatným držením těla či jinými potížemi pohybového aparátu. Jak dětem zajistit správný... celý článek

 Iberostar Mehari Djerba Tunisko, Djerba

dovolena.idnes.cz

Iberostar Mehari Djerba
termín: od 18.10.2011 LASTMINUTE na 11 dní
cena za osobu: od 17 490 Kč

10 nejlepších lyžařských středisek kousek za hranicemi

Alpy jsou jako McDonalds

kdo má rád lyže a nemusí šetřit dá přednost jako já...

Re: Alpy jsou jako McDonalds

ježíši, to je blábol...Kolikrát jsi byl lyžovat na Zélandu?

Re: Alpy jsou jako McDonalds

Katano, Katano, ty nám teda dáváš Na NZ jsem lyžovat shodou...

No jo no

Alpy jsou alpy, takže tomu se nic nemůže vyrovnat. V česku...

V diskusi je 69 příspěvků, poslední příspěvek 7. 2. 2011, 09:48

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/10-nejlepsich-lyzarskych-stredisek-kousek-za-hranicemi-p1z-/ig_zima.aspx?c=A110202_144419_ig_zima_tom

Šest tipů na „skorojarní“ lyžování na rekordních metrech sněhu


Míst, kde si navzdory blížímu se jaru zalyžujete na téměř čtyřech až šesti metrech sněhu, je letos v Alpách spousta. Tohle jsou tipy magazínu SNOW: v Dolomitech Tonale, Arabba či Madesimo, v Rakousku Hochkar, ve Švýcarsku Andermatt a ve Slovinsku Bovec-Kanin.
Jižní Dolomity
Jižní Dolomity | foto: archiv magazínu SNOW

galerie Passo Tonale Rakousko, Hochkar Jižní Dolomity Slovinsko, Bovec-Kanin Passo Tonale Rakousko, Hochkar Itálie, Madesimo Itálie, Madesimo Švýcarsko, Andermatt

 

 

Ráj freeriderů

Navzdory nedávné oblevě si většina alpských středisek může pochvalovat štědrou a v jižní části dokonce extrémní sněhovou pokrývku. Takovou, jakou tu neměli desítky let.

Nadprůměrné množství sněhu se sneslo do oblasti od jižních francouzských Alp přes jih a střed Švýcarska, téměř celou severní Itálii až po rakouské Korutany a Slovinsko už začátkem prosince. A od té doby tam sněhu nezvykle často i vydatně přibývá: Andermatt 400 cm, Arabba-Marmolada 480 cm, Tonale-Presena 520 cm, Sella Nevea 640 cm, Zermatt 715 cm a Bovec-Kanin dokonce 780 cm.

Údaje jsou převzaty z portálu Skiinfo.com nebo z oficiálních stránek areálů, i když leckdy se informace mezi různými zdroji sněhového zpravodajství liší.

Absolutní výška sněhu samozřejmě není co do kvality lyžařských podmínek určující. Ještě více záleží na momentálním počasí a povrchu sněhu, zda právě změkl, zmrzl nebo zůstal kyprý. Mocnou vrstvu ale rozhodně ocení freerideři, protože přikryje větší množství skalních překážek a svahy jsou - s ohledem na aktuální lavinovou situaci - celkově sjízdnější.

 

 

Rakousko, Hochkar

Hochkar (470 cm sněhu) bývá sněhovým rájem téměř každoročně, ale přírůstek posledních týdnů ze slušných dvou metrů na současných pět je přece jen extrém. Jedno z nejbližších alpských středisek zvláště při cestě z Moravy nabízí i solidní freeridové varianty.

Sjezdovky vyplňují přehledný kotel mezi 1 500 a 1 800 m n. m. Převýšení tedy spíše "nealpské", obtížností je ale kompletní škála. Tradičně končí sezona až 1. května a letos nic nenasvědčuje tomu, že by to bylo dříve. Problémem může být příjezdová vysokohorská silnice z Göstlingu.

Sjezdovky se rozprostírají po amfiteátru vytvořeném "osmnáctistovkovými" vrcholy Hochkar, Hösing a Leckerplan, k nimž se lanovky hvězdicovitě rozbíhají z okolí centrálního parkoviště. Vznikl tak velmi kompaktní a přehledný areál.

Hochkar není ještě plnohodnotně alpský (jen 19 km tratí), ale přírodními dary už převyšuje jakékoliv domácí středisko. Na předhůří Alp už může poskytnout výtečnou sněhovou spolehlivost, danou nadmořskou výškou a vysokohorským mikroklimatem. Ubytovací zázemí ve formě několika tříhvězdičkových hotelů i jednoduché ubytovny je přímo u lanovek, "městské" zázemí s bazénem nabízí 15 km vzdálený Göstling an der Ybbs.
Více na: www.hochkar.com

Rakousko, Hochkar

 

 

Itálie, Arabba

Dolomity jsou zasypané sněhem tak, jako nebyly už nejméně 25 let. Nejvyšší sněhovou vrstvu hlásí, jak je ostatně pravidlem, Arabba, ležící v podstatě na úpatí nejvyšší hory Marmolady a sdílející s ní společný lyžařský areál (480 cm). Ten je napojen i na sousední údolí známým safari Sella Ronda.

Samotná Arabba je optimální pro sportovněji naladěné a komfortem méně zhýčkané jezdce. Jejím domovským svahem je poměrně strmý a skalisky rozbrázděný svah Porta Vescovo. Hned úvodní sjezd poměrně širokým, asi tři sta metrů dlouhým, ale strmým skalním trychtýřem je prověrkou kondice, díky vyrůstajícím boulím zejména odpoledne. Zde se chapadla sjezdovek roztáhnou, přičemž ta černá z nich se brzy náhle lomí, a propadají mezi skalami. Před dojezdem do Arabby je zmírňuje občasná rovinka.

Červená varianta ve vrchní partii v mírném sklonu kopíruje kabinkovou lanovkou, od její mezistanice už padá strměji, i když s četnými ploššími úseky. Nahoru se dostanete jednou ze dvou kabinových lanovek bez sedadel, tedy poněkud méně pohodlně.

Z Marmolady, která je lanovkami s Arabbou spojena přes sedlo Padón, sjíždí 12 km dlouhá červená do Malga Ciapely - zčásti je to ovšem sjezdovka s úzkými serpentinami a v poslední třetině je velmi plochá.
Více na: www.dolomitisuperski.com/arabba

Itálie, Arraba

 

 

Itálie, Madesimo

Itálie, MadesimoNe moc známé středisko (355 cm sněhu) na italsko-švýcarském pomezí umí výborně sněhově vytěžit mračna přicházející do této části Alp od jihu. Od jezera Como totiž úzké údolí Val Chiavenna stoupá k sedlu Splügenpass tak strmě, že působí velmi silný návětrný efekt a enormní množství srážek - momentálně okolo 4 metrů na vrcholech, v samotném středisku dva a půl.

Ze střediska, trochu připomínajícího francouzské resorty s výškovými rezidencemi, stoupají moderní a rychlé lanovky po severozápadním úbočí Cima Sole a Colmanetta. Sjezdovky se v modřínovém lese proplétají v přiměřeně širokých průsecích a vesměs pohodově červeném sklonu s délkou okolo dvou kilometrů.

Svým převýšením a vysokohorskou atmosférou je atraktivnější bezmála třítisícový vrchol Pizzo Groppera, odkud vede zpět k Madesimu širokánský žlab, kterým probíhá neupravovaná a nekontrolovaná trasa Canalone s tisícimetrovým převýšením a relativně bezpečným sklonem. Po opačné straně Pizzo Groppera stéká v pusté krajině plné terénních vln čtveřice variant krásné červené sjezdovky směrem k přehradní nádrží Val di Lei.

Madesimo určitě nezklame méně náročného sjezdaře, ale náročnější jezdec, hledající strmější, rolbované svahy přijde poměrně zkrátka. Kouzlo areálu tkví v jeho relativní liduprázdnosti ve všedních dnech, jen o víkendu a prázdninách jej zaplavují lyžaři z nedalekého Milána.
Více na: www.skiareavalchiavenna.it

Itálie, Madesimo

 

 

Itálie, Tonale

Známé a oblíbené středisko v údolí Val di Sole tvoří modro-červené, přehledné, ale zčásti monotónní jižní svahy, strmější ledovec a parádní černá odtud zpět do průsmyku. Dále se sem počítá i rozsáhlý areál sportovně carvingových sjezdovek v lese nad středisky Ponte di Legno a Temu, připojené dlouhou, zhruba 7kilometrovou kabinkovou lanovkou.

Maximum sněhu - 590 cm - hlásí ledovec Presena. Je to jedno z mála středisek v Dolomitech, které je poměrně zajímavé i pro freeridery - z ledovce vedou trasy až s téměř dvoutisícovým převýšením opuštěnými širokými žleby, nabízejícími spoustu variant sjezdů. Nejoblíbenější vede od vrcholové stanice vleků vpravo (při pohledu dolů) a v poslední třetině vás zavede do skalního tunelu, na jehož konci už zbývá jen mírný sjezd mezi keři do průsmyku - celkové převýšení více než 1 100 m.

Výpravnější možností je freeridový sjezd z ledovce směrem k Ponte di Legno, obnášející ale také velmi plochý dojezd do údolí.
Více: www.adamelloski.com

Passo Tonale

 

 

Švýcarsko, Andermatt

Malé a typicky alpsky malebné středisko Andermatt v centrálním Švýcarsku bývá bohaté na sníh každoročně, sníh se sem totiž může valit snad ze všech světových stran. O co zaostává v rozloze, to vynahrazuje převýšením - z 2 963 m vysokého Gemsstocku se lyžuje až do střediska ve 1 450 m n. m. A ani za strmost svahů se tu nemusí stydět, což ocení především sportovnější jezdci a samozřejmě freerideři - je to opět jedna z alpských mek sjíždění ve volném terénu.

Celý hlavní svah obstarávají dvě sekce visuté kabiny, startující z okraje městečka. Z vrcholu spadá hlavním kotlem černá, větvící se trať, a bezpočet freeridových tras, vně kotle obíhá červená, místy carvingově parádní trať.

Více na: www.andermatt.ch

Švýcarsko, Andermatt

 

 

Slovinsko, Bovec-Kanin

Slovinsko, Bovec-KaninSlovinsko nemá žádná skutečně velká centra, nanejvýš menší střední, což může plně vynahradit kouzlo Julských Alp. Absolutně nejzasněženějším areálem Alp je letos Kanin, ležící vysoko nad střediskem Bovec a udávající bezmála osm metrů sněhu. Kromě několika pěkných červených sjezdovek uprostřed impozantní kulisy kaninského masivu jsou tu i nejlepší slovinské freeridové možnosti.

Lyžařský areál trůní jako orlí hnízdo mezi obřími stěnami Kaninu, do něhož maličká kabinka z Bovce na dně údolí Soči stoupá přes tři mezistanice dobrou půlhodinku. Sjezdovky jsou tajuplně rozstrkané do nejrůznějších, málem neviditelných skalních zákoutí, což zdejší prostor ještě opticky zvětšuje.

Slovinsko, Bovec-KaninHlavní sjezdovky klesají v přiměřeném červeném sklonu z konečné kabinky o jednu stanici níže, dvě z jejích větví pak odbočují k souběžné trojsedačce. Za malým hřebínkem se pak prostorným kaňonem vine modrá sjezdovka Veliki Graben, další modrá spadá k centrální stanici podél krátké 4sedačky ze sedla, příznačně pojmenovaného Sedlo.

Tichým údolím Krnica vede výživný 7kilometrový freeridový sjezd až k mezistanici Čela, alternativně se sem dá sjet i z mezistanice Skripi.

V příštím roce by se měl Kanin novou lanovkou propojit se sousedním italským střediskem Sella Nevea.

Více na: www.kanin.si

Slovinsko, Bovec-Kanin
RADEK HOLUB - zástupce šéfredaktora magazínu SNOW pro iDNES.cz

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/sest-tipu-na-skorojarni-lyzovani-na-rekordnich-metrech-snehu-pug-/ig_zima.aspx?c=A090309_162952_ig_zima_tom

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one