Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Kroměříž - Podzámecká zahrada

Ivana Filipová  02.10.2009


Pohled na Arcibiskupský zámek přes fontánu s vodní plochou a lekníny. - Autor:Ivana Filipová


Pohled na Arcibiskupský zámek přes fontánu s vodní plochou a lekníny.
Autor:   Ivana Filipová  


Přímo ve městě Kroměříži leží na ploše 47,1 hektaru Podzámecká zahrada, dnes krajinářský park. S manýristickým Libosadem tvoří unikátní zahradní soubor, který je zapsán do Světového seznamu památek UNESCO. 

 
Kroměřížské zahrady (Přímo z místa, ČRo Olomouc, 22.9.2009)
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

První zmínky o zahradě sahají až do 15. století, kdy probíhala přestavba hradu v renesanční zámek. Zahrada navazovala na budovu směrem k řece Moravě. Ověřené zmínky o zahradě v její původní podobě jsou ze 16. století - víme, že obsahovala štěpnici, květnici a zelinářskou část. Právě v zelinářské zahradě se jako na prvním místě v Čechách v té době pěstoval květák.

V 17. století byl v zahradě vybudován systém kanálů a vodních nádrží, který je dodnes v modernizované podobě součástí zahrad. Kdysi bývala zahrada též zdobena květinovými broderiemi a dřevinami stříhanými podle přesné geometrické kompozice. Definitivní barokní podobu získala roku 1727, přestavby v tomto směru začaly mnohem dříve - za působení biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu. Ten po skončení třicetileté války pomohl obnově města a také zahrad. Renesanční zahrada byla postupně přetvářena na barokní zahradu francouzského stylu a přišla o celou užitkovou část. Projektantem těchto úprav byl císařský architekt italského původu Filiberto Lucchese. Jak bylo v té době módní, začaly se budovat sala terreny jako přechod od zámku k zahradě. Zde byly zdobeny štukami Baltasara Fontany. Nevšední zajímavostí té doby byla východní strana zakončená grottou s motivem hornické sluje, kutání v dole a figurální kompozicí pracujících horníků. Na sala terrenu navazoval můstek přes vodní příkop, jenž vedl na plochu, ve které byly osově položeny broderie, sochy a květinové i trávníkové dekorace téměř až k řece Moravě. Na ose byla také umístěna fontána.


Obnovené květinové broderie, připomínka zaniklé barokní zahrady, před minizoo - Autor:Ivana Filipová


Obnovené květinové broderie, připomínka zaniklé barokní zahrady, před minizoo
Autor:   Ivana Filipová  


V 18. století biskup Maxmilián Hamilton rozšířil zahradu severním směrem. První olomoucký arcibiskup Colloredo - Waldsee nechal vytvořit plány typicky romantické zahrady v duchu rousseauovského návratu k přírodě. Rok 1795 přinesl s nástupem anglického slohu ještě pozdní formální úpravy. Bylo založeno Gardino Secreto, nevelká, pravidelně řešená zahrada v místě kde byl zasypán příkop.

Zpočátku zůstal zachován alespoň barokní formální parter a idealizované krajinářské scenérie vznikaly mimo původní prostor zahrad. Byly doplněny figurálními a architektonickými romantickými náměty jako jsou antické ruiny, chrámek Přátelství, poustevna či tenkrát módní pohyblivé figury Číňanů. Časem zanikl barokní parter a z pravoúhlých vodních ploch zůstala nepravidelná přírodní jezera s výjimkou Dlouhého rybníka, zbudovaného roku 1802. Původní romantické prvky cíleně zanikly - postupné odstraňování těchto prvků počalo za arcibiskupa Rudolfa Jana a pokračovalo za arcibiskupa Ferdinanda Chotka. Ten původní parter změnil na travnatou louku se stromy a nechal odstranit barokní sochy. Kolem Velkého kanálu bylo neustále mokro, vznikaly bažiny, které nechal Chotek přetvořit v tzv. Chotkův rybník.


Rybářský pavilon - Autor:Ivana Filipová


Rybářský pavilon
Autor:   Ivana Filipová  

V klasicistně vytříbeném krajinářském stylu sjednotil Podzámecké zahrady architekt Antoním Arche, a to ve 30. letech 19. století za biskupa Maxmiliana Josefa Gottfrieda Sommerau-Beckha. Jádro kompozice tvořily široké volné louky a přesné poměry jehličnanů vůči listnáčům, na pozadí stále zelených jehličnanů se tak barevně měnily koruny vzácných stromů. Přibyly technické stavby i vzorové hospodářské stavení s názvem Maxův dvůr. Kolonáda s antickými bustami z Pompejí vznikla roku 1846 a kolem ní Maxmiliánův park a Maxův rybníček. Došlo i ke změně vstupu do zahrady z centra severovýchodního nároží zámku.

Počátkem 20.století byly na popud kardinála Bauera vysazeny tisíce kusů dřevin, z převážné části exotických, čímž zahrada ještě získala na kráse. Její přírodní dominantou jsou skupiny i samostatně umístěné mohutné impozantní dřeviny. Nikdo nepřehlédne skupinu platanů, orientální scenérii s čínským pavilonem či zrcadlení skupin dřevin ve vodních plochách. Najdete zde originálně rostlý, 38 metrů vysoký liliovník tulipánokvětý či stoletý jinan dvoulaločný s výškou 20 metrů. Zajímavý je i naroubovaný stromek temnoplodec černoplodý původem z východní části USA.

Dnes úpravy i údržba Podzámecké zahrady směřují k zachování etapy klasicistního krajinářského parku. Na připomínku zaniklé barokní zahrady jsou zde také přímo u budovy zámku na menších plochách umístěny květinové broderie. Kromě volně se pohybujících zvířat, jako jsou pávi, labutě, kachny a další, naleznete v parku i malou zoologickou zahradu.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one