Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Polsko 2007 - Osvětim, Krakow

Osvětim (rod ženský) (polsky Oświęcim zvuk [ošvěnčim] (rod mužský), německy Auschwitz [aušvic], slovensky Osvienčim, romsky Aušvica, Osvěnčim) je polské čtyřicetitisícové okresní město v Malopolském vojvodství ležící při ústí řeky Soly do Visly. První písemné zmínky pocházejí z roku 1179.

Za druhé světové války bylo město přičleněno k Německé říši a byl zde postaven nejprve koncentrační tábor Auschwitz I v areálu bývalých kasáren. Později, roku 1942, byl na na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.

Město je dnes významným turistickým cílem, což se odráží na jeho průmyslu, který se zaměřuje převážně na poskytování ubytovacích a pohostinských kapacit. Ve městě se nachází železnice a v okolí několik výrobních závodů, které zde zbyly jako smutný pozůstatek po II. světové válce...

...  Březinka, Osvětim

Auschwitz - Birkenau, celým názvem Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, byl největším vyhlazovacím táborem za II. světové války, který se nacházel na území dnešního Polska u města Osvětim. Jednalo se o komplex několika táborů v oblasti Horního Slezska, které byly vzájemně propojeny. V táboře našlo smrt přes 1,1 miliónu lidí, nejvíce, asi 960 tisíc židů, 75 000 Poláků, 19 000 Cikánů a mnoho dalších.[1]

Název tábora je odvozen od německého názvu města Osvětim (německy Auschwitz) a vesnice Březinka (německy Birkenau), které leží přibližně 60 kilometrů západně od Krakova v jižním Polsku.

Tábor měl vypracovaný celý systém vyhlazovacích metod, od aktivního vraždění, teroru, nedostatku potravin a vody, sociální péče, což mělo mít za následek šíření infekčních nemocí až po vyhlazování vězněných (a transportovaných) v plynových komorách.

Táborový komplex se skládal z 3 hlavních táborů:

  • Auschwitz I - tzv. Stammlager (kmenový tábor), ležící na okraji města Osvětim ve čtvrti Zasole. První a později hlavní tábor celého osvětimského komplexu, sloužil jako koncentrační tábor a byl zároveň sídlem táborového velení a administrativy
  • Auschwitz II - koncentrační tábor vybudovaný na území vsi Březinka, který se později stal centrem vyhlazování zejména židovského obyvatelstva
  • Auschwitz III - založený v nedaleké obci Monowice, zejména pro potřeby koncernu IG Farbenindustrie

Krakov

Krakov, polsky Kraków [krakuv], je metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku, v historické zemi Malopolsku. Má zhruba 760 tisíc obyvatel (třetí největší polské město). Rozloha města činí 326,8 km². Krakov leží na polské národní řece Visle (polsky Wisła), v nejužším místě tzv. Krakovské brány, která spojuje Sandoměřskou kotlinu s kotlinou Osvětimskou.

Podle legend pochází jméno města od jména knížete Kraka, který je v Polsku považován za Slovana. Velmi pravděpodobně však jména pochází od Keltů, kteří tuto oblast obývali, což je známo z archeologických nálezů a z římských pramenů. Tehdy by název zněl Carragh nebo obdobně. Možná je však i souvislost se jménem legendárního iberského (keltiberského) krále Crocco. V českých legendách se také vyskytuje postava knížete Kroka.

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Brezinka

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakow

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov

Krakov - Wawel

Krakov - Wawel

Pokud Vás zajímá více, přečtěte si následující článek (Wikipedia). Je to velmi zajímavé a kdo tato místa nenavštívil, vřele doporučuji. Stojí to za celodenní výlet. A kdo tam byl, tak nemusím už nic víc psát, že?
Rozhodně jeden celý den si Krakov zaslouží. Tak aspoň několik informací o Krakovu, ať si uděláte představu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one