Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Kaziměř - židovská čtvrť Krakova

Kaziměř - židovská čtvrť Krakova

Pavel Novák ( pan)  22.08.2001

Synagoga
Synagoga  

Kdo z vás viděl film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, ten by si při procházce čtvrtí Kaziměř v polském Krakově možná řekl: Ano, tady to znám. To jsou ty domy, to je ta ulice. Bývalé krakovské židovské město před osmi lety posloužilo držiteli několika Oscarů k natáčení davových scén pro jeho film.


Židovská synagoga
Židovská synagoga  

Kaziměř je světovým unikátem. Je jedinou dochovanou židovskou čtvrtí s náměstíčkem, uličkami, hřbitovy a synagogami. Je uceleným architektonickým souborem, i když po léta zanedbávaným a teprve pozvolna se vracejícím k životu. Ten už ale v jeho uličkách nikdy nebude proudit jako dřív. Před válkou žilo v Krakově 68 tisíc Židů. Tvořili plnou jednu čtvrtinu jeho obyvatel. Zdaleka ne všichni bydleli v Kaziměři, ale tato čtvrť byla jednoduše řečeno jejich. Po skončení války se jich do Krakova vrátilo už jen šest tisíc. Dnes má krakovská židovská náboženská obec už jen asi 170 členů.

V době reálného polského socialismu Kaziměř pustl. Domy, které nebyly zničené za války, se postupně rozpadaly. Kaziměř po setmění byl spíše místem, kterému bylo lepší se vyhnout. Zlom přišel po pádu komunismu, kdy skupina nadšenců začala v Krakově pořádat Festival židovské kultury. Svět se ale o Kaziměři dozvěděl hlavně díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.


Tak vypadala dříve Široká ulice
Tak vypadala dříve Široká ulice  

"Spielberg tady na náměstí točil celkem tři týdny, protože právě tady se natáčely veškeré hromadné scény, které se ve filmu odehrávají na shromaždišti bývalého krakovského ghetta," vzpomíná majitel židovského knihkupectví v ulici Široká pan Zdzislaw Les. Ulice, kde stojí jeho krámek, odpovídá svému jménu. Je to spíš krátký bulvár - skoro náměstí se dvěma synagogami na jednom konci a hřbitovem a synagogou na konci druhém. Dnes tu je několik restaurací nabízejících speciality židovské kuchyně za vskutku nekřesťanské ceny, kavárna, muzeum, policejní služebna a několik obchůdků se suvenýry. V době natáčení Schindlerova seznamu tu byla jen jedna kavárna a knihkupectví pana Zdzislawa.

"Ten film už je starý osm let a stále je živý. Každý den naši průvodci procházejí s turisty trasu po stopách Schindlerova seznamu," říká pan Zdzislaw. Přijíždějí i skupiny věřících, aby se podívaly na místa, kde žili jejich předkové. Na ně pamatoval americký podnikatel Allain Haberberg, který na místě tří zcela zdevastovaných domů postavil hotel Eden, ve kterém nechybí nezbytnosti pro život ortodoxních věřících včetně rituální lázně "mikve".

Čtvrť Kaziměř je vzdálená jen 15 minut chůze od hlavního krakovského náměstí. Přesto ji ale dosud většina návštěvníků města opomíjí. "Je to psychologicky daleko, protože Kaziměř byl tolik desítek let zapomenutým koutkem města," říká ředitel Centra židovské kultury v Krakově Joachim Russek. "Krakovský Rynek Glówny je výstavní síní města - tam jsou všechny hlavní památky. Proto si mnoho turistů řekne: Co bych tam, kdesi v Kaziměři, vlastně hledal?"

Dejte na mou radu, a až někdy budete v Krakově, vydejte se patnáct minut pěšky z centra do Kaziměře. Najdete tu jiný Krakov, který však k tomuto městu neodmyslitelně patří už přes pět set let.


09.03.2010 10:42:12
Jiří Hrdý
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one