Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Obwarzanky z Krakova

Pavel Novák (pan)  12.07.2004
Krakovské obwarzanky - Autor:Pavel Novák
Krakovské obwarzanky
Autor:   pan  


Cestování a poznávání nových koutů světa nás často stojí hodně energie. Nerozlučným souputníkem turisty se dříve či později stane kručení v břiše. Zkrátka hlad. Někdo rád stráví hodinku v restauraci a jiný se zas spokojí s párkem v rohlíku nebo obloženou houskou. Náš zpravodaj v Polsku Pavel Novák vám poradí, co udělat, když vás takový docela malý hlad přepadne v turisty hojně navštěvovaném Krakově. 


"Prosím jeden s mákem." K prosklené budce na kolečkách přistupuje co chvíli hladový zákazník a do okénka volá svou objednávku. Kromě makových, jsou v nabídce i ty sypané solí nebo sezamovým semínkem. Krásně kulaté, dozlatova vypečené - obwarzanky. Angličané jim říkají "beigle". My bychom je asi označili za pletený rohlík ve tvaru věnečku o průměru asi 15 cm.

Obwarzanky patří ke koloritu Krakova. Prodávají se za 80 grošů až za jeden zlotý. Dostanete je prakticky všude. U zastávek tramvají, u bran továren, u škol a nemocnic, u nádraží nebo v okolí historických památek. Většinou to jsou stánky na kolečkách. Buď celá budka, která chrání prodavače před nepřízní počasí, nebo je to jen jakési akvárium naplněné pečivem. V takovém případě sedí prodavač na rybářské stoličce vedle. Zákazníkovi se obwarzanky podávají buď cukrářskými kleštěmi, nebo pomocí dlouhého zahnutého drátu, kterým se dá požadovaný věneček z výlohy vytáhnout. Pan Henryk Urbanczyk prodává obwarzanky 2 roky. Přivydělává si tak k nízkému důchodu. Když začínal, dařilo se mu prodat až 200 obwarzanků denně. Teď už jich objednává jen 130 na den, lidé mají hlouběji do kapsy, a tak se obchod nehýbe tak jako dříve. "Není den jako den. Někdy se prodává hodně a jindy méně. Pekárna nebere zboží zpět. Co neprodám, je ztráta pro mne. Pak mohu obwarzanky tak leda nadrobit holubům, nebo dát jedné paní pro slepice. Dává mi za to občas čerstvá vajíčka," říká pan Henryk.

Obwarzanky si prý rádi kupují nejen rodilí Krakované, ale i cizinci, kteří je považují za jakýsi jedlý suvenýr. Velké oblibě se obwarzanky těší u Angličanů a Američanů. Zvláštní přitom je, že prodeji tohoto pečiva více svědčí, když je trochu pod mrakem a není právě ideální počasí na obhlížení památek. "Když je velmi slunečný den, tak obchod vázne. Udivuje vás to? Kšeft nám kazí kolegové zmrzlináři," vysvětluje pan Henryk.

Obwarzanky nejdříve pekli obyvatelé židovské čtvrti Krakova zvané Kazimierz. Historie obwarzanků je stará několik staletí. Tyto kulaté precle se pekly ve velkém množstvím zvláště v období náboženských svátků a poutí. "Proč máme obwarzanky rádi? Protože to je takový dobrý zákusek na cestu, když člověka přepadne hlad. Nejlépe chutnají ty se solí," svěřila se mi paní Maria, která se už už chystala zakousnout do zvlášť dobře vypečeného obwarzanku.


Aleksander Adamski, v jehož pekárně se obwarzanky pečou už 32 let - Autor:Pavel Novák
Aleksander Adamski, v jehož pekárně se obwarzanky pečou už 32 let
Autor:   pan  


Jaké je vlastně tajemství toho, že je toto pečivo na povrchu křupavé a uvnitř hutné a syté? Je to v tom, že není jen pečené, ale... To už vám řekne pekařský mistr Aleksander Adamski, majitel jedné z 11 krakovských firem, které pravé obwarzanky pečou. "Říká se, že obwarzanek se dělá tak, že se vezme díra a ta se oblepí těstem, ale ve skutečnosti je to tak, že se všechno dělá ručně. Věneček se splétá ze dvou pramenů hutného nudlového těsta s přísadou droždí. Copánek se pak spojí, aby vznikl kruh. Pak se obwarzanky dávají na speciální síťky, které se ponoří do kotle s vroucí vodou. Pečivo pak vyplouvá na povrch jako knedlíky a zvláštním podběrákem se vytahuje. Obwarzanky se přeloží na jiná plata, na kterých se strkají do pece rozpálené na vyšší teplotu než pro normální housky - 260 stupňů Celsia. Tam precle během 15 minut dostávají zlatohnědou barvu a křupavou kůrku," vysvětluje výrobní postup pan Aleksander.

Tajemství obwarzanku je tedy v tom, že se těsto před upečením ještě uvaří. Proto si dlouho zachová vláčnost a za dva dny neztvrdne tak, že by se hodilo už jen na strouhanku. Do vody, ve které se těsto vaří, se přidává různé koření. Složení vodní lázně je ale firemním tajemstvím. V pekárně pana Aleksandra se obwarzanky pečou už dvaatřicet let. Čtyři pekaři dokáží za hodinu uplést až 500 kusů preclů. Těsto se zadělává už v osm večer, do pece se obwarzanky sázejí před čtvrtou hodinou ráno. To aby si už kolem šesté mohli Krakované u stánku říct: "Prosím jeden sypaný sezamovým semínkem, ale ať je pěkně dozlatova vypečený."


09.03.2010 10:32:25
Jiří Hrdý
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one