Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Za vánoční atmosférou do Krakova

Za vánoční atmosférou do Krakova

Martin Dorazín  30.12.2005

Krakov - Autor:shenfieldtravel.co.uk
Krakov
Autor:   shenfieldtravel.co.uk 
 

Krakovské předvánoční trhy přitahují návštěvníky nejen z celého Polska, ale i ze světa. Trhy s tradičními polskými výrobky se konají na Starém rynku kolem známé budovy Súkenice, kde se ve středověku prodávalo, jak ostatně sám název napovídá, plátno. Dnes jsou v Súkenici krámky s nejrůznějším zbožím a je to čistě turistická atrakce. 

 
Za vánoční atmosférou do Krakova
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


Kolem renesanční budovy se usadili různí hudebníci. Škála jejich produkce je velmi pestrá, podobně jako instrumenty. Jeden muzikant je vlastně celým orchestrem, pomocí zvláštního zařízení ovládá harmoniku i soupravu bicích nástrojů. Jiný umělec, soudě podle náročného repertoáru, si na rynek odskočil z konzervatoře. V parku kousek od náměstí hraje na dětském harmoniu postarší žena a podle oděvu je jasné, že tato hudebnice tu není kvůli tomu, aby vytvářela předvánoční atmosféru. Prosí o pár grošů, aby se její děti mohly najíst.


Renesanční budova Súkenice - Autor:shenfieldtravel.co.uk
Renesanční budova Súkenice
Autor:   shenfieldtravel.co.uk   


Polské Vánoce jsou příležitostí k velkým charitativním akcím a sbírkám především pro děti z dětských domovů a chudých rodin. Podle statistik žije téměř polovina polských dětí v bídě, dva miliony dětí nedostávají ani jedno teplé jídlo denně. Sociální rozdíly jsou tady vidět mnohem více než v jiných postkomunistických zemích. I v Polsku je ale předvánoční období časem nákupní horečky a při pohledu na přeplněné hypermarkety by člověk neřekl, že je v jedné z nejchudších zemí Unie.

Vraťme se ale na krakovské náměstí. Městská rada na vánoční trhy pouští pouze prodejce tradičních předmětů a jídel, trhovci se zbožím pochybné kvality sem nesmějí. Jedním z výrobků, který chce Polsko zaregistrovat jako národní produkt, je pitný med. "Nejde ale o medovinu, pitný med se vyrábí podobně jako třeba víno," prozrazuje mi paní Maria, která tuto specialitu prodává. "Kvalita tohoto nápoje závisí na době zrání, některé pitné medy se musejí nechat uležet až deset let. A velmi záleží také na poměru smísení medu s vodou. U levnějších druhů se na jeden díl medu dávají dva díly vody, u kvalitnějších je to naopak. Na tom závisí také cena pitného medu, nápoj má pak kolem 18 procent alkoholu a můžete ho i svařit, podobně jako víno."

Polští výrobci používají včelí produkty také jako základ vyhlášené kosmetiky. "Kosmetiku vyrábíme na bázi včelího vosku, do kterého se dodávají různé příměsi a esence," vysvětluje paní Agnieszka. O polské produkty mají zájem hlavně cizinci, na krakovském rynku je nejčastěji slyšet angličtina, francouzština, ruština a hebrejština. Skupinu Čechů zaujaly výrobky z ovčích kůží. "To jsou beraní kůže, vyrábíme z nich všechno, co tady vidíte - houně, předložky ke krbu, bačkory, vlněné svetry, čepice i beraní kožichy," ukazuje mi prodavačka, které za hromadou kůží vykukuje pouze hlava.


Hudebníci na náměstí - Autor:shenfieldtravel.co.uk
Hudebníci na náměstí
Autor:   shenfieldtravel.co.uk   


Vzduchem se line vůně jídel z nedalekého roštu, podávají se tradiční klobásy, jitrnicový prejt nebo smažení pstruzi. A samozřejmě oštěpek ve všech podobách. "Tyto sýry pocházejí z Nového Targu, tam je vyrábějí sedláci. Nejde tedy o žádnou průmyslovou velkovýrobu. Sedláci je dělaji sami z kravského, ovčího nebo i kozího mléka. Doporučuji vám smažený ovčí oštěpek, když si koupíte čtyři, pátý vám dám zadarmo," nabízí mi paní Soňa voňavý kus sýra z roštu.

Na krakovské náměstí se mezitím snesla tma a ochladilo se. Stále více lidí proto míří k velikým sudům, kde prodávají svařené víno z Haliče. "To víno pochází z Haliče, my ho tady pouze ohříváme. Můžete si koupit celou láhev a pak si doma víno svařit. Obsahuje všechny ingredience, které má správný svařák mít," říká mi prodavač. Turisté, posilnění horkým vínem, se vydávají na další průzkum zboží v malých dřevěných krámcích, tržnice se postupně stává neprostupným labyrintem a dav přehlušuje i zvuk trubky z věže Mariánského chrámu, troubení slavného krakovského Hejnala. Ten k tomuto královskému městu patří stejně neodmyslitelně jako vánoční trhy. A to už několik století.


09.03.2010 10:44:07
Jiří Hrdý
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one