Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Klášter v rakouském Melku

 
Klášter v rakouském Melku - Autor:Stift Melk 
 Náhled  Pokud jste četli slavný román Umberta Eca Jméno růže, možná si ještě vzpomenete na postavu vypravěče. Je to starý mnich, který sedí ve své cele v klášteře v Melku, a vzpomíná na tajemné události z mládí. Právě do dolnorakouského Melku vás zavedme. Tamní klášter je barokní perlou Rakouska a místem, které určitě stojí za návštěvu. 


Kdo má stejně jako já melkský klášter spojený s přísnou a uměřenou dobou gotiky, bude překvapen a ohromen. Na skalním ostrohu poblíž Dunaje se tyčí obrovská stavba, která překypuje bohatstvím, a zlaté věže klášterního kostela září do daleka. Ostatně oslnit věřící byl jeden z hlavních cílů barokní architektury, která měla vyléčit Evropu z poblouznění církevní reformace. Moje průvodkyně Norma mi dává letmý přehled o klášteře:

"Benediktinský klášter Melk je výjimečné barokní dílo v rámci celé Evropy. Tak, jak ho vidíme dnes, vznikl v první polovině 18. století. Stavěl se skoro čtyřicet let. Benediktini tu ale působí mnohem déle, už skoro devět století. Vždycky se řídili heslem svého zakladatele, sv. Benedikta: ,Modli se a pracuj'. Byli to dobří zemědělci a vedle toho úspěšní šiřitelé křesťanství, v tom byl význam jejich řádu."

Obejít klášter se vším, co k němu patří, je procházka na celé odpoledne. Ve zdech impozantní budovy se skrývá na pět set pokojů, celý jeden klášterní trakt byl vyhrazený pro návštěvy císaře, což v praxi znamenalo, že se v historii použil asi jen třikrát. Od té doby, co už žádný císař, který by z Vídně přijel na návštěvu, není, využívají benediktini celý obrovský prostor. V části kláštera provozují také školu.

Lásku benediktinů k přírodě dokládá klášterní zahrada. Taková zahrádka o šesti hektarech. Je navržena jako meditační prostor - ve větvích stromů se schovávají reproduktory, které podmalovávají atmosféru mnišskými chorály, a dokonce se vám tu může stát, že na vás promluví zdánlivě obyčejný kámen u cesty, a dětským hlasem vám ocituje úryvek z bible.

Ze zahrady je krásný výhled na údolí Dunaje, kde se kousek dál zvedají oblé kopečky vinařské oblasti Wachau. I klášter v Melku má své vlastní vinice, z místního kraje pochází řada proslulých vinných odrůd, které mi ochotně popisuje Gerhard Riehs z klášterní vinotéky: "Prodáváme hlavně veltlínské zelené, ryzlink a odrůdu Zweigetrebe. Oblast Wachau ale proslavil hlavně ryzlink, je to suché víno s plnou chutí, lehkým nádechem meruněk a broskví. Má ale výrazné kyseliny, což z něj sice dělá víno žádané, na druhou stranu ho člověk nesnáší tak dobře, jako třeba veltlín."

Po exkurzi u vinaře jsem si vzpomněl na Ecovu knížku. Také v opatství, kde se odehrává jeho středověká detektivka, se leccos pěstovalo, jednak rostliny prospěšné a jednak ty jedovaté, které pak v sérii podivných úmrtí několika mnichů sehrávaly podstatnou roli. Ecovo opatství v knize bylo benediktinské, mniši z Melku jsou také benediktini. Ecův román se točil kolem tajemné, obrovské knihovny. A víte, co mají v Melku? Knihovnu s asi sty tisíci svazky. Navíc když Umberto Eco v Melku byl a podle svědků si ho prý pořádně prohlížel, dá se čekat, že inspiraci ke Jménu růže našel právě tady.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one