Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Na kole Dolním Rakouskem

 

Wachau, oblast, které se také říká "Perla Dolního Rakouska", jsem už navštívila několikrát. Ale ještě nikdy jsem jeho malebnou krajinou neprojížděla na kole. Přitom trasa Vídeň - Wachau, až po německý Passau, je u cyklistů nejoblíbenější cestou podél Dunaje. 


 

Rozhodla jsem se pro kratší verzi, netoužím po lámání rekordů. Chci se při jízdě rozhlížet, kochat se pohledem na krásně rozkvetlé zahrady, nechat se unášet nádhernou rozmanitostí růží, které jim nyní vévodí. Jako by se tu předháněli - jedna zahrádka je hezčí než druhá. Mezi nimi krásně upravené trávníky a za domy vyrovnané řady vinohradů. Révu sem přivezli staří Římané. Jejich plodů si ve Wachau váží, stejně jako meruněk z proslulých plantáží. Evropská unie jim už před lety udělila ochrannou známku nejvyšší kvality. Když stromy meruněk kvetou, jezdí se sem na ně dívat i ze zahraničí.

 

Ale zpět k cyklistům. Člověk jich tu potkává stovky, řidiči jim všude dávají přednost, i tam, kde nemusí. Rozhodla jsem se pro klasickou jízdu - jednu cestu lodí, druhou na kole zpět. V městečku Stein, kde bydlím a které navazuje na Krems, nastupuji na loď směrem do Melku. "Nastupuji" je poněkud nepřesné označení úprku k Dunaji. V penzionu jsem se totiž při snídani trochu zapovídala s paní domácí a pak. No, vždyť to znáte. Rychle do auta, vyndat kola - jeli jsme ve dvou - a pak se nalodit.

 

Ještě štěstí, že nás zdáli vidí organizátorka pasažérů. "V klidu," volá a mobilem dává pokyn na palubu, aby počkali. "Kam máme dát kola?" ptám se rychle. "Nechte je tady stát, my se o ně postaráme." Tomu říkám servis. Bylo by mi líto, kdybychom propásli Dunajskou princeznu, luxusní parník, který nás unáší do Melku, mimochodem městečka, kde byla podepsána dohoda o Temelínu.

Je krásný, slunný den. Míjíme hrady, zámky a kostely tyčící se na březích Dunaje. Mezi jinými i známý hrad Durstein, každoroční cíl tisíců turistů. Nejsme tu jediní Češi, jak slyším, stejný výlet si vybral i sympatický mladík z Budějovic.

Blížíme se do cíle. V dáli se tyčí proslulý klášter Melk s největší knihovnou vzácných svazků v Rakousku. Ještě zbývá čas na malé zastavení s jedním manželským párem z Vídně. Hlavní slovo má žena. "No jo, můj muž je sportovec. Já už méně, ale když už mě přemluví k jízdě na kole, musí to být Wachau. Teď tu krásně kvetou zahrady, koupili jsme si meruňky, ráda dělám marmeládu."

 

Skutečně stojí za to, sem přijet. Jsme v cíli cesty. Ptám se, kde najdeme kola. "Vpravo na břehu," zní odpověď. A skutečně - pán, který ve Steinu prodával v kempinkovém voze jízdenky na loď, se tu zjevil jako kouzelný dědeček. Se svým vozem kola převáží a v každém přístavu vykládá. Bereme ta svá a uháníme směrem na Stein.

Místy projíždíme mezi vinohrady, vesničkami, ale všude po vyhrazené Donauradweg, Dunajské cyklistické cestě. Občas se odměním za svůj sportovní výkon zastávkou v cukrárně, mimořádně osvěžující mi dnes připadá mražená káva. Závěr dne je pak hezký v útulném Heurige, docela obyčejném vinném sklípku.

Při loučení s Wachau, výstavní krajinou Dolního Rakouska, utkví můj pohled na záhonu sytě modrých, snad až fialových pomněnek - Vergissmeinnicht - jak jim tu říkají. "Nezapomeň na mě". "Nezapomenu a určitě se někdy opět vrátím," slibuji v duchu.

 
Zápisník zahraničních zpravodajů
ČRo 1 - Radiožurnál

Čas vysílání: so-ne 10.06-11.00, ne-po 0.06-1.00 (r)

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one