Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Königssee

 

z Wikipedie, otevřené encyklopedie


 

Jezero Königssee se nachází v jihovýchodním Bavorsku blízko rakousko-německé hranice, v okrese Berchtesgaden. Spadá pod správu obci správy obci Schönau am Königssee. Jezero je leží na dně hlubokého údolí obklopené strmými srázy a vysokými horami, mimo jiné i věhlasným Watzmannem (nad jezerem se vzpíná 2km vysoká východní stěna Watzmannu).

Toto hluboké, nejhlubší v Německu, jezero bylo vytvořeno během poslední doby ledové ledovcovou činností. Estetický půvab jezera a jeho břehů dal popud ke vzniku Národnímu parku Berchtesgaden, který obklopuje velkou část jezera.

 

Etymologie

Jméno nepochází ze slova "král", jak by se dnes mohlo zdát. Ve skutečnosti je název jezera odvozen od mužského křestního jména Kuno, které se opakovaně vyskytuje historických pramenech. Tuto teorii potvrzuje původnější název jezera: Kunigsee. Poznamenejme ještě, že ještě běžnější bylo pojmenování Bartholomäsee (nejpravděpodobněji dle kostela Sv. Bartoloměje stojícím na jeho západním břehu).

Poloha

Jezero "protéká" Königsseer Ache, Berchtesgadener Ache, Königsseeache a Salzbachem. Na západním břehu se tyčí impozantní Watzmann Ostwand s hluboce zaříznutým údolím Eistal, kde se nachází známá "Eiskapelle" (ledová kaplička), "Eisgrotte" (ledová jeskyně -- vymletá potokem Eisbach do ledovce) a "Lavinenschneekugel". Z údolí Eistal vytéká potok Eisbach, který z naplavováním štěrku vytvořil poloostrov o rozloze cca. 85 Ha. Na tomto poloostrově stojí je starý poutní kostel Sv. Bartoloměje a lovecký zámeček s hostincem. Jezero je plné pstruhů, sivenů alpských a je obhospodařováno profesionálními rybáři. Na severním konci jezera leží východní odtok do Königssees Ache. ??? V obci Königssee je také jedním z nejokrajově severních jezerních kobek, jez k regulování jezera, s dřevěným mostem pro pěší s šindelovou valbovou střecha, ohraničen vytékajícím Königssee Ache. Dříve byl jez využíván jako Holzlände ???.

Rovněž v severní části jezera se nachází Christlieger - jediný ostrůvek v Königssee.

Hezký pohled na jezero je (pokud pomineme vyhdlídková místa na vysoce položených vrcholcích jako Jezer nebo Mooslahnerkorf) od Feuerpalven, Archenkanzel, Malerwinkel a z vyhlídkového bodu na Rabenwand. Pohled na Königsee ööz Malerwinkel byl a je velmi oblíbený a je na něm pohled od jezera zvláštně modelován???. Z boků se tyčící, převyšující zalesněné horské převisy jsou na jihu převýšené zalesněnými skalními kulisami. Vprostřed "Steineres Meer" rozeznáváme charakteristické zvlnění Schönfeldspitze (2653 m), která již leží v Rakousku. U paty této velkolepé přírodní kulisy leží již z dálky rozeznatelný kostel Sv. Bartoloměje. V popředí klasického pohledu na Königsee vidíme zpravidla holý, typicky zakrytý středním lodním stylem (čert ví, co to má znamenat), který je řízený jedním veslařem na způsob benátského gondoliéra.

Využití

Konigsee má neskutečně čistou vodu a proto je povolena plavba pouze lodím s elektromotorem, veslicím a šlapadlům (kajaky a kanoe jsou bohužel zakázány).

Na jezeře jezdí 18 velkých motorových lodí provozovaných společností Bayerischen Seenschifffahrt (společnost s turistickými vyhlídkovými loděmi na bavorských jezerech), k tomu zde jezdí ještě malé motorové čluny, které jsou uměleckými díly svých kormidelníků. První motorový člun jsou ve službě od roku 1909, nejstarší stále sloužící člun byl postaven roku 1920. Teprve od roku 2003 jsou lodě stavěny s ocelovými trupy, namísto tradičních dřevěných. Vedle výchozího bodu z obce Königssee jsou zastávky v Kesslu, St. Bartholoma a v Saletu.

V půli cesty do do St. Bartholoma je turistům křídlovkou nebo trumpetou demonstrována ozvěna od příkrých horských svahů -- jednoduchá nebo dvojitá. Dříve se z lodi střílelo signálním dělem a tím se docílilo až sedminásobné ozvěny, toto ovšem dnes nepovolují bezpečnostní opatření - převoz střelného prachu je zakázán.

Ve spádové oblasti jezera (136,50 km²) není krom pár horských pastvin provozováno žádné zemědělství a osídlení v oblasti jezera je od 80. let napojeno na kanalizaci. Díky tomu je jezero oligotrofní, velmi čisté a zdrojem kvalitní pitné vody.

Kvůli jeho velikosti zamrzá jezero kompletně jenom při velmi chladných zimách, v průměru přibližně jednou za desetiletí. Naposledy to bylo v lednu a únoru roku 2006, led byl silný 40 cm a jezero bylo celkem 29 dní možné přejít. Předpokladem pro tuto přírodní podívanou je velmi studené počasí a bezvětří. Pokud je led silný alespoň 15 cm, je vyznačena správou parku turistická, běžkařská a cyklistická cesta přes jezero z Konigsee po ledě do St. Bartholoma. Je doporučeno pohybovat se po vyznačené trase, neboť při západním břehu je led obvykle tenčí. Varováním může být řidič VW, který bez povolení 19. 1. 1964 v noci přejížděl přes jezero a na zpáteční cestě od St. Bartholoma se společně s vozem potopil do chladných vod jezera. Teprve roku 1997 bylo automobil společně s tělesnými ostatky řidiče nalezeno v hloubce 120 m za pomoci ponorky. Jeho ostatky dodnes nebyly vyzdviženy.

V obci Königssee se nachází též umělá chlazená dráha pro boby, sáně a jednoboby.

 

 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one