Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Před 65 lety zemřel Adolf Hitler 
Benito Mussolini (1883-1945) a Adolf Hitler (1889-1945) si vyložili hospodářskou krizi po svém. - Autor: USHMM
Benito Mussolini (1883-1945) a Adolf Hitler (1889-1945) si vyložili hospodářskou krizi po svém.
Autor:   USHMMPřed 65 lety, 30. dubna 1945, spáchal sebevraždu Adolf Hitler. Strůjce druhé světové války i holocaustu Židů si vzal život ve svém berlínském podzemním bunkru. Skončil tak život jednoho z největších zločinců lidských dějin. Přesto i v následných květnových dnech probíhaly boje a zbytečně umírali lidé. Jen několik dnů před smrtí oslavil Hitler 56. narozeniny a oženil se s dlouholetou přítelkyní Evou Braunovou.

Adolf Hitler svými projevy fascinoval davy. Kvůli hospodářské krizi a skutečným i domnělým křivdám versailleského míru ho následovaly milióny Němců.

Audio

Reportáž připravil redaktor Českého rozhlasu Radiožurnálu Ondřej Houska.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)


Hitlerovy cíle byly od počátku jasné: německá dominance nad Evropou a světem a likvidace Židů. U obou svých hlavních záměrů se dostal nebezpečně blízko k jejich splnění. Na konci dubna 1945 ale jeho říše ležela v troskách. Z Hitlera se stal uzlíček nervů, který každého obviňoval ze zrady.

Poslední dny Hitlerova života mistrně ztvárnili autoři filmu der Untergang. Vůdce se neobtěžoval jakoukoliv sebereflexí. Německý národ proklel, prý nebyl hoden jeho velikosti.

Nehledě na desítky miliónů obětí, Hitler zůstával přesvědčen o naprosté správnosti své cesty. Jenže Rudá armáda už bojovala na předměstí Berlína, a tak na Hitlera čekal zcela zasloužený osud: spolknutí jedu a rána kulkou do spánku.

 

Spekulace o smrti

 

Často se spekulovalo o tom jak vlastně a zda vůbec vůdce Třetí říše zemřel koncem dubna 1945.

„Stalin chtěl samozřejmě ihned zjistit, za jakých okolností sešel Hitler ze světa. Sovětskýá rozvědka začala okamžitě pátrat a podařilo se jí ostatky Hitlera objevit. Je zvláštní, že mrtvolu zase hned zahrabali, protože nevěřili, že jde o Hitlera. Nechtělo se jim věřit, že by nacisté nechali tělo svého vůdce tam, kde bylo, tedy zahrabáno na dně jámy po výbuchu granátu. A navíc ohořelé. Druhý den ho proto vyzvedli znovu. Definitivně se Sovětský svaz ostatků Hitlera zbavil až v roce 1970,“ říká historik Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

 

Audio

O okolnostech smrti Adolfa Hitlera mluvil na Rádiu Česko historik Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)I tak se spekulovalo o tom, zda nešlo o mrtvolu Hitlerova dvojníka. „Dvojník byl samozřejmě nalezen, Sověti ho důkladně prohlíželi. Je komické, že ze zašívaných ponožek, které měl na sobě, usoudili, že nemůže jít o Hitlera. Později zatkli Hitlerova osobního zubního lékaře, který konstatoval, že dvojník opravdu Hitlerem není,“ pokračuje Uhlíř.

Poslední měsíce svého života trávil Hitler v berlínském bunkru. „Adolf Hitler chtěl dobojovat svůj poslední boj v hlavním městě své říše. I když ho mnozí přemlouvali k útěku, on to odmítal jako nepřípustnou věc,“ dodává historik.

Ve své závěti Hitler rozdělil svoji funkci vůdce opět na říšského kancléře a prezidenta. Goebbels se stal posledním říšským kancléřem třetí říše. Admirál Dönitz se stal prezidentem. Němci se snažili co nejvíce svých vojáků dostat do amerického zajetí a proto bylo z jejich pohledu třeba boje udržovat co nejdéle. Ještě po Hitlerově smrti tak umírali lidé.

 

Čtěte také

Před 65 lety Američané osvobodili koncentrační tábor Dachau

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one