Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

GROSSGLOCKNER

GROSSGLOCKNER

 
Glocknergruppe, Grossglockner, průvodce

Skupina Grossglockneru je součástí národního parku Hohe Tauern. německy anglicky

    Jádro parku tvoří původní alpské oblasti. Mohutné a vysoké vrcholy, kterým vévodí Grossglockner [3798m] a Großvenediger [3674m], strmé skalní stěny, oblasti věčného ledu (celkem 169 ledovců) a ledovcové řeky a říčky určují charakter této krajiny.
    Rostlinná říše v tomto národním parku je nesmírně bohatá se širokým spektrem různých druhů a stejně jako veškerá zvířena je velice přísně chráněna. Jedním z divů této oblasti je pryskyřník ledovcový, který přežívá nejen na ledovcových morénách, ale je ho možné spatřit dokonce i na vrcholu Grossglockneru. Ze stromovin dosahují limba a modřín stáří až 1000 let.
    Žijí zde kamzíci, svišti, kozorozi i alpští mloci. Je zde možné spatřit i supa bradatého a orla skalního.

Masiv Grossglockneru

    Tento mohutný a rozsáhlý masiv, který je s vrcholem 3798m vysokého Grossglockneru
    Masiv Grossglockneru je tvořen z ruly, na povrchu je však rula doprovázena místy i poměrně mocnými vrstvami břidlice. Velice rozšířený je výskyt kombinace vápence s břidlicí a slídou.
    Jádro masivu Grossglockneru je tvořeno ledovcem Pasterzenkees. Ledovec má plochu 19,5 km2 a je co se týká velikosti povrchu největším ledovcem Východních Alp. Je to údolní ledovec dlouhý 9,5 km. Je napájen jinými ledovci, které stékají z okolí vrcholu Johannisberg a obou vrcholů Burgstall. Ledovec končí nad nádrží Margaritzen-Stausee, kde jsou zachycovány jeho vody. Ledovec Pasterzenkees je pod chatou Hofmannshütte široký 1,5 km a jeho mocnost zde dosahuje 250m. Rychlost pohybu ledovce je okolo 100m za rok. Dnes se odhaduje celkový objem hmoty ledovce na 2km3. V minulém století byla však tato hodnota minimálně o třetinu větší. Významný rakouský glaciolog Paschinger dokonce odhadl, že v roce 1856 byl ledovec dlouhý 11 km a jeho povrch byl 36 km2. To znamená, že povrch ledovcových hmot dosahoval až téměř k dnešní vyhlídce Kaiser Franz Josefs Höhe. WEB kameru na Kaiser Franz Josefs Höhe najdete zde ... nejvyšší v celých Východních Alpách, je tvořen z mnoha druhů hornin.


Seznam všech chat, míst, lanovek a popsaných cest naleznete v rejstříku ...


 
Mapka  Přístup vlakem:
    Přístup vlakem je nejlepší do stanice Zell am See a dále autobusem.
»Vyhledání vlakového spojení«.  Přístup autem:
    Přístup autem je možný od Salzburgu po dálnici A10 a potom přes Bischofshofen směrem do Zell am See po silnici číslo 311. V oblasti Glocknergruppe jsou dvě placené silnice: GlocknerHochalpenstrasse mezi Fuschem a Heiligenblutem a silnice Kalser GlocknerstrasseKals am Grossglockner směrem k soukromé chatě Lucknerhaus.

    Bez poplatku se dá od severu dojet nejdále přes Fusch az do Ferleitenu (asi 7 km za Fuschem), kde začíná GlocknerHochalpenstrasse. Nebo přes Kaprun až na parkoviště u vodopádu Kesselfall a k lanovce Kaprun Gletscherbahn. Nebo přes Untendorf až do Enzingerboden ke spodní stanici lanovky Weißsee Gletscherbahn vedoucí k chatě Rudolfshütte. Od jihu se dá dojet nejdále do Heiligenblutu a Kals am Grossglockner.
vedoucí z

Vysvětlení k popisu přístupových cest k jednotlivým popisovaným chatám a místům.

    U popisu cest jsou uvedeny časy v hodinách. Protože se časy uváděné v různých zdrojích někdy i dosti podstatně liší, jsou zde uvedeny vždy nejdelší uváděné časy. V hranatých závorkách jsou uváděny nadmořské výšky jednotlivých bodů cesty. U některých cest jsou uváděny i vzdálenosti v kilometrech, které však ve vysokohorském prostředí, kde je značné převýšení, mají pouze orientační charakter vzhledem k době potřebné ke zdolání uvedených úseků. Často jsou také uváděny výškové metry příslušné cesty. Jako první jsou uváděny výškové metry pro stoupání a za lomítkem jsou výškové metry pro klesání.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one