Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

Na kole kolem Grossglockneru
 

 
Jiří Novotný  06.06.2009

 

Zeptáte-li se Rakušanů na jméno nejslavnější alpské silnice, dočkáte se velmi rychlé odpovědi. Jedná se o 48 km dlouhou Grossglockner Hochalpenstrasse, která vede z Brucku do malebné vísky jménem Heiligenblut. Pokud se rozhodnete zdolat náročnou trasu na kole, čeká vás několik hodin tvrdé dřiny, za kterou se vám dostane zasloužené odměny v podobě krásných výhledů na majestátní alpské velikány.

 

Obdivovat ovšem nemusíte pouze přírodu, nýbrž také lidskou píli, odhodlání a důvtip. Výstavba silnice probíhala ve 30. letech 20. století a podílelo se na ní 3 200 dělníků. Klenotem jejich práce je tunel, který se nachází v nadmořské výšce 2 504 m (nejvyšší bod trasy) a spojuje spolkové země Salcbursko a Korutany. 3. srpna roku 1935, kdy byla Hochalpenstrasse s velkou slávou otevřena, se zde zrodil genius loci.

Jak ovšem vypadá jeho tvář dnes? Díváte se na ni ze svého kola a zdá se vám, že je po celá ta dlouhá desetiletí nezměněná. Kameny, jež zarytě mlčí, voda, která tiše vypráví o své cestě do údolí. Pak ale vstanete ze sedla, aby vám to v prudkém stoupání šlo snáz, a zaměříte svou pozornost na to, co se děje ve vaší blízkosti.

Zjistíte, že se nacházíte na docela rušné silnici plné vozů nejrůznějších značek. Míjí vás moderní kabriolety, potkáte ale také řadu naleštěných veteránů. Po chvíli vám dojde, že mají navzdory vší pestrosti něco společného. Ve vozech spatříte nejčastěji dvě osoby, muže a ženu. Muž, jenž sedí za volantem, jednou rukou řídí a druhou objímá svou společnici kolem ramen.

Genius loci se stává amorem. Amorem, který má okouzlit, ohromit a svést. To vše za 28 EUR, jež musíte za jízdu autem zaplatit. Vy jste ovšem na bicyklu a svádění vám nejde tak dobře od ruky. Svádíte tedy raději boj sami se sebou, pokračujete ve své jízdě a pomalu se blížíte k toužebně očekávanému tunelu. Když jím projedete, napadne vás, že si příští rok možná koupíte kolo pro dva. Jízda, při níž jste potili krev, právě skončila a před vámi je sjezd do Heiligenblut.

 

Tato reportáž se uchází o vaši přízeň v soutěži Zápisníku zahraničních zpravodajů. Pro své hodnocení můžete využít známkování pod textem - systém je stejný jako ve škole. Reportáže zaslané ve třetím kole soutěže můžete hodnotit v červnu 2009. Další informace uslyšíte ve vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu každou sobotu a neděli po 10. a 22. hodině.

 


Zápisník zahraničních zpravodajů
ČRo 1 - Radiožurnál
Čas vysílání: so-ne 10.06, 22.06 (r)


Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one