Doplnění fotek k Chorvatsku - Jirkovy stránky. Je tam spousta nových, zajímavých odkazů a budu doplňovat informace o zajímavých místech a městech po trase, i v samotné Dalmacii, či přímo v okolí Bašky Vody. V aktualitách 2014 - 2015 najdete nejnovější informace a zajímavosti o Chorvatsku a cestě tam i zpět, včetně všech aktuálních poplatků, cen paliva, potravin, vstupného apod., a také aktuální počasí a nebo on-line kamery na hranicích a mýtných branách! Dále jsem tam umístil nejnovější fotky i video z lyžování na Hochkaru 20010 - 2014, apod.
Na těchto stránkách jsem postupně přidával fotky z dalších výletů viz levý sloupeček (Berghof, Orlí hnízdo,Obersalzberg, Salzburg, Hallstatt, Salzkammergut - texty - 03. - 06.07.2010, Salzkammergut, ubytování, Lammerklamm, Königsee, Obersalzberg, Krimmler Wasserfall, Zell am See, Hallstatt, Salzwelten, Eis- a Mammuthölle, apod.) Ale především fotky z lyžování na Hochkaru 2010 - 12, Wachau, Vídeň, Mnichov, Herzogenaurach, Osvětim, Krakov... Fotky ze školy, fotky z lyžáků, vodáků, výlety do Prahy, fotky z maturitních plesů, oslavy narozenin, golf v Radíkově, tenisový turnaj na Gymplu ... nejnověji jsem doplnil na stránkách - Jirkovy stránky fotky z výletu do Provence a Cote d´Azur 2012 a Stužkovák 2012. Děkuji za trpělivost.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...

Mé stránky na téma Chorvatsko
Pinterest
YouTube

a mé profily:
Facebook

Twitter
Flipboard

issuu
http://www.youtube.com/user/hrdas66

V Salcburku se dá sportovat i v létě

V Salcburku se dá sportovat i v létě

 

David Meklovský  29.05.2006 12:41
Některé stylové salaše byly přetvořeny na hostince a na svých verandách lákají k posezení - Autor:David Meklovský
 

Některé stylové salaše byly přetvořeny na hostince a na svých verandách lákají k posezení
Autor:   David Meklovský  

 

Ačkoliv máme rakouské velehory spojené zejména se zimní dovolenou, tamní Alpy jsou krásné i v létě. Skvěle se dají poznávat například ze sedla bicyklu. V okolí Salcburku se letos koná mistrovství světa v cyklistice, takže si návštěvníci stejnojmenné spolkové země mohou vyzkoušet, s jak náročnými kopci se rvou nejlepší profesionálové. 

 

"Solnohrad ..., tam jsem taky nebyl," říká Zdeněk Svěrák v pohádce Tři veteráni a mimoděk prozrazuje jméno nerostu, který kraji kdysi dominoval. Kousek na jih od Salcburku totiž leží město Hallein, kde se sůl těží už od dob Keltů. Solné doly jsou sice stále v provozu, ale zároveň už slouží i jako unikátní podzemní muzeum. Historická těžba soli už ovšem není tím, co zdejší oblast živí. Nahradili ji turisté, které láká jak samotný Salcburk, jemuž se přezdívá podle charakteru památek Řím severu, tak i okolní příroda a svěží vzduch. Místní radní navíc turistům usnadnili život zavedením tzv. salcburské karty, která za rozumnou cenu 36 eur zahrnuje vstupy k více než stovce atrakcí a v samotném Salcburku slouží zároveň jako jízdenka městské hromadné dopravy.

Salcbursko uspokojí především vyznavače aktivní turistiky. Mohou si ukrojit libovolnou porci z více než sedmi tisíc kilometrů značených stezek. Mimochodem jedna z nich je pojmenována po nejslavnějším místním rodákovi W. A. Mozartovi. Vede po jeho stopách, takže se na ní setkáme se skladatelovou sochou, rodným domem, muzeem i jeho oblíbenými vyhlídkami. Mozart byl ovšem génius ducha, a proto je jeho stezka sice dlouhá, nicméně převážně rovinatá. Chceme-li si dát více do těla, je záhodno přestoupit na některou z náročnějších tras. Trekkingové cesty, které se vypínají až do výšky 3798 metrů nad mořem, jsou lemovány desítkami průzračně čistých horských jezer a během chůze návštěvníci míjejí stále funkční salaše. Fyzicky nejzdatnější sportovci mohou dobýt i nejvyšší rakouský vrchol Grossglockner. Kdo se unaví, může využít některé z pětadvaceti lanovek, z nichž nejznámější je ta na Kaprun, odkud je nejlepší výhled na horské masivy i jezera místní vodní elektrárny. Ta je mimochodem považována za nejzdařilejší exemplář svého druhu na světě. Lákadlem číslo jedna jsou pro mnohé turisty i Krimmelské vodopády, které jsou nejvyšší v Evropě. Natřikrát zde potok zdolává výšku 400 metrů. Útulně působí městečko Zell am See se svým kostelem sv. Hippolyta, který patří k augustiniánskému klášteru, který zde založili salcburští mniši už v roce 743. K romantické minulosti odkazují horské bystřiny v okolí Raurisu, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet úděl zlatokopů.

Na své si přijdou i milovníci moderních adrenalinových sportů. Dá se lézt po skalách nebo raftovat na divoké vodě. Naopak fanoušci důstojného golfu mají k dispozici hřiště nejvyšší kvality. Jednotlivá jamkoviště jsou navíc zasazena do unikátních přírodních scenérií. Ať už návštěvníci stráví den procházkami po greenu či vysokohorskou túrou, vždy ocení tradiční krajovou kuchyni. Ta oplývá kaloriemi, jakoby počítala s tím, že turistům při denním vandrování pořádně vyhládne. Řada restaurací je umístěna do dřevěných salaší srubů, v některých případech poskytuje první kulinářskou pomoc přímo hospodář. Milovníci sýrů musí ochutnat pinzgauský pivní sýr, který se nejlépe hodí zapít národním nápojem pivem. To se uplatní i při přípravě oblíbené speciality z dušeného hovězího masa Bierfleish. Roli místní medicíny plní pálenka z jeřabin Vogelbeerschnaps. Každý by měl ochutnat Schöpsernes, nákyp ze skopového, zelí, brambor a cibule. Sladkou tečku obstarávají salcburské nočky.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one